ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΤΥΦΛΩΝ

“Ασημένια” η Μπουρνιά στη Φινλανδία

Ιούλ 14, 2022 | Αθλητική Επικαιρότητα, ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ευανθία Μπουρνιά στους πανευρωπαϊκούς αγώνες νέων για ΑμεΑ στη Φινλανδία.

Η Μεσσήνια αθλήτρια συμμετείχε στο άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης και η δεύτερη θέση ήρθε στο ομαδικό, όπου υπήρξε συνεργασία Ελλάδας – Ιταλίας (σύνολο κλάσεων 4) εναντίον της Γαλλίας (σύνολο κλάσεων 6) όπου μαζί με την Καρλότα Ραγκατσίνι. κατέλαβαν την δεύτερη θέση, χάνοντας στον τελικό από τις Γαλλίδες Βοτιέ και Ολιβιέ με 2-0. Ακόμα η μεσσήνια αθλήτρια αγωνίστηκε στο ατομικό, στην κατηγορία των αμαξιδίων στην κλάση 1 και αντιμετώπισε αθλήτριες από την Γαλλία, κλάσης 2 και 4 και από την Ιταλία κλάσης 3 και κατέλαβε την 4η θέση.

Υποψήφια για το παγκόσμιο πρωτάθλημα

Οι συνεχόμενες επιτυχίες της Ευανθίας Μπουρνιά, την έχουν φέρει κοντά στο να προκριθεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αθλητών με αναπηρίες, που θα γίνει από 6 έως 12 Νοεμβρίου στη Γρανάδα της Ισπανίας. Η 16χρονη αθλήτρια πρωτοεμφανίζεται στους πίνακες στο νούμερο 3 της κλάσης 1 (σ.σ. των αθλητριών σε αμαξίδιο) και είναι βασική υποψήφια για να περάσει, μέσω αυτού του «δρόμου», στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Οι προκρίσεις θα ξεκαθαρίσουν μέχρι τις αρχές Αυγούστου και η ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση μπορεί να έχει πρώτη φορά διπλή εκπροσώπηση, καθώς την πρόκριση κυνηγάει με πολλές πιθανότητες και ο Γιώργος Μουχθής.